Głusi u Matki Bożej Różańcowej w Ożarowie – 15.10.2023

Każdego roku w październiku organizowana jest pielgrzymka niesłyszących do sanktuarium maryjnego w naszej diecezji. W tym roku, w niedzielę – 15 października, niesłyszący z diecezji sandomierskiej pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie. Głusi przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami rejonowymi z Ostrowca Świętokrzyskiego, Tarnobrzega, Sandomierza, Stalowej Woli. Obecni też byli przedstawiciele z sąsiednich diecezji: z Kielc i Kałkowa. Pielgrzymów przywitał ks. Jan Ziętarski – proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. Przybliżył on także historię powstania kościoła i cudownego obrazu Matki Bożej Różańcowej. Zachęcił pątników do modlitwy i zawierzenia siebie opiece Matki Najświętszej.

Punktem centralnym była Msza Święta sprawowana w języku migowym, której przewodniczył ks. Aleksander Zdun z Ostrowca Świętokrzyskiego. Okolicznościową homilię wygłosił natomiast ks. Stanisław Gurba, diecezjalny duszpasterz niesłyszących. „W tym roku przybywamy z różnych części diecezji w pielgrzymce do Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin. Trzeba nam zatem pomyśleć o rodzinie, w której dorastamy i którą zakładamy, zazwyczaj zawierając małżeństwa w swoim „świecie ciszy”. Dziękować za rodzinę diecezjalną osób niesłyszących, bo przecież żyjemy w naszej grupie, jak w rodzinie, spotykamy się przy stole wigilijnym, wielkanocnym oraz przy innych okazjach. Chcemy w końcu podziękować za rodzinę głuchych na całym świecie, której patronuje św. Filip Smaldone” – mówił kaznodzieja. Ks. Stanisław podkreślił także znaczenie wspólnoty, którą tworzą głusi, szczególnie w niesieniu pomocy i wsparcia innym osobom ze swojego środowiska. „Troska o drugiego człowieka wynika z faktu, że jesteśmy chrześcijanami i należymy do wspólnoty. To przywilej, ale i zobowiązanie” – mówił duszpasterz niesłyszących. Po Mszy św. pielgrzymi ucałowali relikwie św. Filipa Smaldone, modlili się przed obrazem Matki Bożej Różańcowej.

Druga część pielgrzymowania odbyła się w salce parafialnej. Parafianie przygotowali dla niesłyszących gorącą herbatę i poczęstunek.