Bł. Aleksander Sauri (1878 – 1936)

504

Błogosławiony Alexandre Planas Saurí urodził się 31 października 1878 w Hiszpanii. Pracował w Barcelonie. Zmarł 19 listopada 1936 w Barcelonie (​​Hiszpania). Beatyfikował go papież Jan Paweł II, 11 marca 2001 r w grupie Józef Aparicio Sanz i 232 towarzyszy. Święto obchodzone jest 19 listopada.

Bł. Aleksander Sauri urodził się w Mataró w Hiszpanii. Czuł się powołany do życia zakonnego i miał nadzieję zostać członkiem salezjanów św. Jana Bosko. Nie mógł jednak spełnić swojego pragnienia, ponieważ był głuchy. Spędził ponad 40 lat jako świecki pracownik w zgromadzeniu salezjanów w San Vicent dels Horts, niedaleko Barcelony. Z zawodu był kamieniarzem. Był lubiany i szanowany przez społeczność, uchodził za utalentowanego rzeźbiarza i człowieka modlitwy. 

W 1936 r., gdy wybuchły prześladowania religijne podczas hiszpańskiej wojny domowej, w wyniku których zginęły tysiące biskupów, księży, zakonników i świeckich katolików, wspólnota salezjańska została rozwiązana, a zakonnicy po odesłaniu uczniów do domów zaczęli się ukrywać. Aleksander został, wierząc, że będzie bezpieczny, ponieważ jest osobą świecką. 

Aleksander dnia 19 listopada wraz z Eliseo Garcia został zabrany przez hiszpańskich żołnierzyZginął śmiercią męczeńską w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Jest pierwszym głuchym męczennikiem za wiarę.