Aplikacja mobilna Effatha24

892

Jest to pierwsza w świecie aplikacja mobilna służąca polskim chrześcijanom Niesłyszącym i Słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też polskim systemem języka migowego. Jest ona ukierunkowana na pomoc organizacyjną Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Niesłyszących, a także jako źródło wiedzy religijnej dla chrześcijan mających problemy ze słuchem.
Nowe narzędzia technologiczne pomagają w komunikacji interpersonalnej. Jako Duszpasterstwo Niesłyszących w Polsce zorganizowaliśmy Ogólnopolską Konferencję Duszpasterstwa Niesłyszących pt.: „Jak dziś można głosić Ewangelię Niesłyszącym? – szanse, wyzwania i zagrożenia.”, dnia 15 października 2018 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Podczas tego spotkania Księża Duszpasterze oraz Katecheci Niesłyszących z całej Polski, na czele z Krajowym Duszpasterzem Niesłyszących w Polsce – Ks. Łukaszem Pasuto, z wielką radością przyjęli pomysł utworzenia Aplikacji dla Niesłyszących Chrześcijan w Polsce.
Aplikacja Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce ma na celu zebranie wszystkich dotychczasowych materiałów osadzonych na serwerach w Internecie. Kilka ośrodków duszpasterskich w Polsce podejmuje się nagrywania filmów i tworzenia multimedialnych materiałów ewangelizacyjnych.
Pragniemy wykorzystać ową Aplikację do celów organizacyjnych naszego Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce, ale i w poszczególnych diecezjach, aby promować i informować o planowanych pielgrzymkach, spotkaniach i innych działaniach dedykowanych Niesłyszącym chrześcijanom w Polsce.
Stworzenie Aplikacji w wymagało opracowania projektu, konsultacji z Krajowym Duszpasterzem Niesłyszących – Ks. Łukaszem Pasuto, a także poszczególnymi duszpasterzami i katechetami w całym kraju, zleceniu profesjonalnej firmie Altconnect wykonania wszystkich założeń, utworzeniu materiałów filmowych, zebraniu informacji o wszystkich ośrodkach duszpasterskich, próbnej publikacji i sprawdzeniu poprawności logistycznej działania aplikacji.
Obecnie Aplikacja Effatha24 jest to bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play w systemie Android. Zawiera ona 8 kategorii: Aktualności, Wydarzenia, Rok liturgiczny – z tłumaczoną Liturgią Słowa na każdą niedzielę, Ośrodki duszpasterskie – z nawigacją i dokładnymi informacjami na temat ponad 120-stu miejsc w Polsce, w których można spotkać znającego j. migowy kapłana, Katecheza – z filmami tłumaczącymi podstawowe prawdy wiary Kościoła, Modlitewnik – z ponad 80-cioma modlitwami przełożonymi na j. migowy, Sakramenty – z informacjami na temat przygotowania się do dobrego przyjęcia poszczególnych sakramentów oraz Kontakt – do moderatora aplikacji.
Pomysłodawcą i koordynatorem prac nad powstaniem tej aplikacji jest Ks. Damian Migacz – Diecezjalny Duszpasterz Niesłyszących w diecezji tarnowskiej, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie i aktualizowanie Aplikacji Effatha24. W prace nad stworzeniem filmów ewangelizacyjnych włączyły się Fundacja Fonis, Duszpasterstwo Niesłyszących z diecezji gliwickiej, wrocławskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i opolskiej.
Patronatem honorowym promocję Aplikacji objęli: J.E. Ks. Abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, J.E. Ks. Abp Wiktor Skworc – Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, J.E. Ks. Bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej oraz Ks. Łukasz Pasuto – Krajowy Duszpasterz Niesłyszących w Polsce.
Aplikacja ta została sfinansowana z darowizn niektórych księży duszpasterzy Niesłyszących z Polski oraz przez Caritas i Kurię diecezji radomskiej i tarnowskiej.

Ks. Damian Migacz – Moderator Aplikacji

Link do pobrania Aplikacji:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.effatha24