Błogosławieństwo pokarmów na stół Wielkanocy (do pobrania i wydrukowania)

1947

DO POBRANIA PDF (kliknij i wydrukuj>>>)

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w domu
GDZIE? W domu, w rodzinie.
KIEDY? W Wielkanoc 12 kwietnia 2020, przed wspólnym śniadaniem.

STÓŁ: nakryty białym obrusem, udekorowany elementami roślinnymi (np. kwiaty, bukszpan…) PRZYGOTOWAĆ: świeca, Pismo święte, symbol Chrystusa – baranka, a także wszystkie pokarmy, które mają być pobłogosławione i spożywane w czasie śniadania.

Wokół stołu gromadzą się wszyscy domownicy na modlitwę. Przewodniczący obrzędowi zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Przewodniczący [P]: W imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego.

Wszyscy [W]: Amen. 

[P]: Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
[W]: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

[P]: Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.
[W]: Chwała Tobie, Panie.

[P]: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. 

[P]: Oto Słowo Pańskie.
[W]: Chwała Tobie, Chryste.

[P]: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
[W]: Amen. 

 ŻYCZENIA, DZIELENIE SIĘ JAJKIEM, WSPÓLNY POSIŁEK

 Na zakończenie posiłku ojciec rodziny odmawia modlitwę:

[P]: Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
[W]: Amen.