To już 60 lat… Międzynarodowy Dzień Niesłyszących i Języka Migowego (1958 – 2018)

1597

Święto obchodzone jest corocznie w ostatnią niedzielę września, a zostało ustanowione przez Światową Federację Głuchych w 1958 roku. Potem przedłużono świętowanie do pełnego tygodnia, Międzynarodowy Tydzień Niesłyszących.

Celem Międzynarodowego Dnia Niesłyszących jest zwrócenie uwagi na problemy osób niesłyszących na całym świecie, na ich prawa, osiągnięcia oraz ich obawy w codziennym życiu, m.in. przed dyskryminacją. Podczas obchodów Tygodnia Niesłyszących (24-30 września 2018 r.) w wybranych szkołach diecezji sandomierskiej zostaną zorganizowane pogadanki na temat poszanowania osób niepełnosprawnych, ze szczególnym zwróceniem na osoby głuche.

Czy wiesz, że…
* Osobami niesłyszącymi byli m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison, a także Halle Berry czy Bill Clinton.

* Plakat wykonany przez polskiego artystę niesłyszącego, Henryka Osten-Ostachiewicza (1911-1974), który wygrał w konkursie na plakat upamiętniający pierwsze święto głuchych (Bruksela 1958). Plakat przedstawia portret człowieka niesłyszącego z przekreślonymi falami audio zaznaczonymi przy jego lewym uchu.