Wakacyjny dzień skupienia dla rodzin niesłyszących

776

Hasłem przewodnim wakacyjnego dnia skupienia dla osób głuchych z diecezji sandomierskiej były słowa św. Jana Pawła II: „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu i w czasie Mszy Świętej modlono się przede wszystkim w intencji rodzin. W homilii ks. Stanisław Gurba, diecezjalny duszpasterz niesłyszących, nawiązał do płaskorzeźby znajdującej się w kaplicy: „Maryja, przedstawiona razem ze św. Józefem i Jezusem, czyli Święta Rodzina, przytula ręką inne dzieci, które stoją obok Jezusa. Tak samo i dziś Maryja obejmuje każdą rodzinę niesłyszącą i przypomina nam, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami Chrystusa”.

W diecezji sandomierskiej obecnie istnieje pięć ośrodków duszpasterskich (Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Ostrowiec Świętokrzyski i Janów Lubelski), w których gromadzą się osoby głuche i uczestniczą w niedzielnych mszach świętych sprawowanych w języku migowym. Od kilku lat posługę na rzecz niesłyszących podejmują Siostry Salezjanki Świętych Serc, które mieszkają w Rudniku nad Sanem. Charyzmatem włoskiego zgromadzenia założonego przez św. Filipa Smaldone, patrona niesłyszących, jest właśnie praca z osobami głuchymi. Siostra Lea i siostra Grace, które w Polsce są od października 2017 r. nie tylko włączają się w różnego rodzaju akcje duszpasterskie, ale także uczestniczą w budowie Ogólnopolskiego Domu dla Głuchoniemych, Samotnych i Niepełnosprawnych im. Ks. Czesława Wali w Rudniku nad Sanem. Obecnie wykonane zostały fundamenty i stawiane są już mury nowego centrum dziennego pobytu dla osób starszych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest ks. inf. Czesław Wala, wieloletni duszpasterz niesłyszących i emerytowany proboszcz parafii Kałków, a obecnie mieszkający w Rudniku nad Sanem.

Kilka razy w roku organizowane są spotkania diecezjalne, jednym z nich było to w Rudniku. Po części modlitewnej uczestnicy dnia skupienia zasiedli do wspólnego posiłku. Była to okazja do rozmowy na różne tematy i miała charakter integracyjny, szczególnie w zakresie przekraczania barier komunikacyjnych między siostrami zakonnymi władającymi portugalskim językiem migowym, a głuchymi posługującymi się polskim językiem migowym. Siostry miały również okazje skosztować polskiej kuchni: kiełbasy i innych przysmaków grilowanych, przygotowanych przez głuchych.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Duszpasterstwo Niesłyszących Diecezji Sandomierskiej i Siostry Salezjanki Świętych Serc z Rudnika nad Sanem.